פוסטים
אודות המחבר
מאיה פרשל-זלאצין
1 פוסטים

המדריך למתמחה לעריכת פטנטים

22 דצמ, 2023

תחילתה של קריירה כעורכי פטנטים מאפשרת שילוב ייחודי של מומחיות מדעית עם נבכי הקניין הרוחני. על מנת להיות עורכי פטנטים בישראל, מועמדים צריכים להיות תושבי ישראל בעלי תואר גבוה בתחום טכנולוגי (הנדסה, כימיה, פיזיקה, ביולוגיה, רוקחות, מדעי המחשב) ממוסד אקדמי מוכר, לעבור תהליך של התמחות במקום עבודה המוסמך לכך, ולעבור בהצלחה מבחני הסמכה (לפי ס' 142 ו-143 לחוק הפטנטים). עבודת עורכי הפטנטים היא דינמית וכל יום עבודה של המתמחה לעריכת פטנטים שונה מקודמו.

כאן, נצלול אל האספקטים השונים של תהליך ההסמכה, החל משלבי חיפוש העבודה כמתמחה לאופטימיזציית תהליך ההתמחות וההכנה למבחנים. הסמכה זו נחוצה בשל הצורך באינטגרציה בין הבנת הפן המשפטי לבין הבנת הפן המדעי כתנאי הכרחי לכך שעורכי פטנטים יבינו את ההשלכות המשפטיות והעקרונות המדעיים של האמצאות אליהן נחשפים.

(1) חיפוש עבודה וטיפים למתמחה המתחיל

קהילת עורכי הפטנטים בישראל אינה גדולה, ואפשרויות התעסוקה למתמחה בתחום טכנולוגי ספציפי עשויות להיות מוגבלות. מועמדים יכולים להתמחות כמועסקים במשרד הפטנטים הישראל (IPO), במשרד עורכי פטנטים מוכר, או כחלק ממחלקת פטנטים של מפעל תעשייתי. שיקולים במהלך חיפוש העבודה צריכים לכלול את הניסיון של מקום העבודה בהכנת מתמחים לקראת המבחנים, את הרקע המקצועי והסגנון הדידקטי של המאמן, וכן פקטורים שונים כמו השכר ואפשרויות לתעסוקה מהבית.

טיפ #1: אם יש מעסיק או מאמן שאתם מעוניינים לעבוד איתו אך לא פורסמה דרישה לתעסוקה מתמחים, אל תהססו ליצור איתו קשר – ייתכן שהזדמנויות התעסוקה יצוצו בהמשך.

טיפ #2: כמתמחה, חשוב לתעדף משרה שתאפשר ביצוע כמה שיותר משימות שדומות לאלו של עורכי פטנטים מנוסים, כמו כתיבת פטנטים וטיפול בבחינתם (patent drafting and patent prosecution). הניסיון בפועל והחשיפה למשימות ממשיות במהלך ההתמחות הכרחיות כדי לגשר על הפער הרב בין הידע התיאורטי לבין היישום המעשי.

(2) אופטימיזציית חווית ההתמחות

באופן אידאלי, מאמן צריך להטיל על מתמחה משימות דומות לאלו של עורכי פטנטים. בתחילת ההתמחות משימות אלו לרוב יבוצעו על-ידיי המתמחה בקצב איטי יותר מזה של עורכי פטנטים מנוסים, בגלל הדרישות לכתוב בסגנון משפטי וכן לקרוא ולהבין לעומק מסמכים משפטיים. לכן, שמירה על קור רוח והתמדה הכרחיים למתמחים מתחילים. מומלץ לאמץ גישה פרואקטיבית, לשאול שאלות ולבקש הבהרות במידת הצורך. פגישות תכופות עם המאמן הן הכרחיות בשלב זה, במהלכן מתקבל משוב וניתנים טיפים שבסופו של דבר ישפרו את ביצועי העבודה.

טיפ #3: החל מהיום הראשון מומלץ לתעד בטבלה מפורטת את משך הזמן לביצוע עבור כל משימה. מעקב אחרי הנתונים הסטטיסטיים מטבלה זו ייתן תמונת מצב ברורה לגביי שיפור יעילות העבודה.

טיפ #4: למרות שעורכי פטנטים רבים עוסקים בעיקר בכתיבת פטנטים ובהליך בחינתם, עולם הקניין הרוחני הוא גדול ומגוון. בקשו מהמאמן להיות מעורבים, אם ניתן, גם בתיקים הקשורים לליטיגציית פטנטים, לסימני מסחר ולעיצובים.

טיפ #5: ככל שהידע המקצועי בקניין הרוחני בתחום הטכנולוגי שלכם יעמיק, כך תוכלו לגלות עניין גם בתחומים טכנולוגים שונים. הכירו גם את האתגרים הנפוצים שעשויים לעלות במהלך כתיבת ובחינתם פטנטים בתחומים אחרים.

(3) הכנה למבחני ההסמכה

כיום, על-מנת להיות זכאים לרישום כעורכי פטנטים, מתמחים צריכים לעבור בהצלחה שתי בחינות: בחינה בכתב ובחינה בעל-פה. הבחינה בכתב אורכה 5 שעות, במהלכם נבחנים צריכים לכתוב טיוטה של פטנט על-סמך מידע על האמצאה (disclosure) שנמסר על-ידיי ממציא בתחום הטכנולוגי הרלוונטי לנבחן. הבחינה בעל-פה דורשת ידיעת דיני הפטנטים, סימני המסחר, העיצובים וזכות היוצרים בישראל ועיקר דיני הקניין הרוחני באמנות בינלאומיות ובארצות תעשייתיות מרכזיות (לפי ס' 128 לתקנות הפטנטים).

בשנים האחרונות, אגודת עורכי הפטנטים (IPAA) בשיתוף עם משרד הפטנטים הישראלי מעבירים קורס המיועד למתמחים לעריכת פטנטים. הקורס מכסה נושאים שעליהם מתמחים צריכים להתכונן לקראת הבחינות וכאלו שעשויים לסייע להם בהמשך התעסוקה שלהם כעורכי פטנטים רשומים. ההרצאות בקורס ניתנות על-ידיי מומחים שונים לקניין רוחני ובמהלכן מעמיקים במושגים הרלוונטיים לשתי הבחינות.

טיפ #6 – הבחינה בעל-פה:

מומלץ לנצל את הפלטפורמה של הקורס על-מנת ליצור קבוצת למידה של 3-5 מתמחים שבכוונתם לגשת לאותו מועד הבחינה. שיתוף פעולה עם מתמחים מרקע שונה – כאלו מתחומים טכנולוגיים שונים או כאלו המועסקים אצל מעסיק מסוג אחר (רשות הפטנטים, משרד עו"פ או מפעל) – יכולים להרחיב את הפרספקטיבה של הלומדים בקבוצה על עולם הקניין הרוחני.

למי שמשלב התכוננות למבחן בעל-פה עם עבודה במשרה מלאה, מומלץ להקדיש לפחות חודשיים לצורך למידה. ארגנו לוח זמנים של 1-2 מפגשים בשבוע כאשר הנושאים בהם תתמקדו בכל שבוע יהיו ידועים מראש. כך, כל המשתתפים בקבוצת הלמידה יוכלו להתכונן לקראת הפגישה על-ידיי לימוד הקטעים הרלוונטיים לנושא הנלמד כפי שמופיעים בחוק, תקנות, הוראות העבודה לבוחנים, חוזרי רשם ופסקי דין עיקריים. כדאי לגשת לבחינה במועד הקרוב ביותר אחרי קורס המתמחים. מומלץ להתכונן לקראת כל פגישה של קורס המתמחים, להיות פעילים בשיעורים ובמידת הצורך לשאול את המרצים שאלות שעלו במהלך הלמידה להרצאה. אם הרישום לקורס המתמחים של IPAA נעשה בסמוך למועד הבחינה, כדאי לסנכרן את הנושאים הנלמדים בכל שבוע וכך לשפר את יעילות הלמידה.

טיפ #7 – הבחינה בכתב:

אם טרם צברתם ניסיון בכתיבת פטנטים, מומלץ בחום להתכונן לבחינה בכתב באופן עצמאי על-ידיי שימוש בבחינות משנים שעברו אשר זמינות באתר רשות הפטנטים. עשו סימולציות לכתיבת פטנט על-סמך חומרים מאותן בחינות. החליפו את טיוטת הפטנט שכתבתם עם מתמחה אחר שביצע סימולציה דומה לשלכם באותו תחום טכנולוגי, ובתמורה תבדקו את הטיוטה שלו. במידה ואין לכם מתמחה שותף, כדאי לפנות למאמן בבקשה לפידבק על הטיוטה שכתבתם.

חשוב לקחת בחשבון שכתיבת תביעות (claims), מיומנות מרכזית בעריכת פטנטים, בדרך-כלל תדרוש מספר שנות ניסיון לצורך פיתוח ושיפור. גם אחרי מעבר בהצלחה של הבחינה בכתב, ייתכן שתאלצו לעבור עוד דרך ארוכה כדי לסגנן את כתיבת התביעות שלכם.

(4) ברכות על סיום בחינות ההסמכה! אל תתנו למומנטום לדעוך!

בזכות היות המקצוע דינמי במיוחד, הלמידה לעולם נמשכת. גם עורכי פטנטים מוסמכים ומנוסים צריכים להישאר מעודכנים, שכן דיני הקניין הרוחני בארץ ובעולם מתפתחים לצד התקדמויות טכנולוגיות ופסקי-דין חדשים בטריטוריות השונות.

טיפ #8: השתתפו בסמינרים המקצועיים המאורגנים מעת לעת על-ידיי IPAA להמשך הלמידה בתחום.

תהליך ההסמכה של עורכי פטנטים הוא מסע מאתגר, מרתק ומתגמל עבור מתמחים בעלי תשוקה לחדשנות ומשפטים. בצלילה לנבכי הקניין הרוחני, המקצוע מציע הזדמנות לגשר בין עולם היצירתיות לבין המומחיות המשפטית. אם אתם מעוניינים להעמיק עוד במסלול ההסמכה או מחפשים תובנות נוספות בנושא, תוכלו ליצור איתי קשר.

נכתב על ידי:
מאיה פרשל זלאצין
עורכת פטנטים, קבוצת ארליך