יואב אלקלעי
יואב אלקלעי
ראש קבוצת STEM ישראל פרל כהן
תעשיות תכנה, IOT וטלקום, בינה מלאכותית, מציאות מדומה וטכנולוגיות מתקדמות, טכנולוגיית רכב, דיגיטל והדפסת תלת-מימד
שפות עברית, אנגלית

יואב אלקלעי

יואב מספק ללקוחותיו שירותים במגוון תחומים הקשורים לקניין רוחני, כולל פיקוח על ענייניהם המשפטיים והמסחריים, תוך התמקדות בפטנטים ועניינים הקשורים לקניין רוחני בחוזים ורשיונות (מסחריים ו- IP).

במשך 20 שנה, יואב מעניק ללקוחות ייעוץ בנושאים שונים של קניין רוחני, כגון פיתוח וניהול תיקי פטנטים, תכנון אסטרטגיות רישום וניהול פטנטים, מסחור של פטנטים, ביצוע תהליכי בדיקת נאותות בנושא IP במסגרת מיזוגים ורכישות, ועוד. ליואב תארי LLB ו LLM מהפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה ותואר ראשון במדעי המחשב, גם הוא מאוניברסיטת חיפה.

לפני שהצטרף לפרל כהן, יואב כיהן במספר תפקידים בכירים בישראל ובארה"ב. יואב היה מנהל תחום ה IP בחברת אמדוקס במשך 5 שנים, ולפני כן, יואב עבד כ 9 שנים במחלקת הקניין הרוחני של יבמ בישראל ובארה"ב. יואב החל את הקריירה שלו באיתן, פרל, לצר וכהן צדק.

הגישה של יואב ל IP היא ממוקדת בתכלית העסקית של לקוחותיו, במטרה למקסם את הערך הכספי של הקניין הרוחני של לקוחותיו באמצעות פיתוח אסטרטגי של נכסי IP , מטרה שחברה בכל סדר גודל יכולה ליישם.

כמנהל תחום ה IP בחברת אמדוקס, יואב היה אחראי לאסטרטגיות הפטנטים של אמדוקס, תכנון תוכניות IP שנתיות, התייחסות לשיקולים גלובליים בניהול תיקי הפטנטים של החברה, הובלת פרויקטים של בדיקת נאותות בנושא IP במיזוגים ורכישות של חברות שאמדוקס רכשה, טיפול בנושאים הקשורים לקוד פתוח ומתן התמיכה הנדרשת לתיקי ליטיגציה ופיתוח נהלים פנימיים לטיפוח חדשנות.

תחת הנהגתו של יואב, אמדוקס נרשמה בין 1000 החברות המובילות בארה"ב במספר הפטנטים הרשומים בשנים 206-2018, וזכתה בהחלטה חיובית (שהתקבלה לאחר פסק הדין אליס) בבימ"ש הפדרלי בארה"ב בנושא זכאות לפטנטים (אחת ההחלטות הראשונות לטובה לאחר אליס לבעלי פטנטים שממומשים בתוכנה).

ביבמ, יואב היה אחד מבכירי עורכי הדין הבינלאומיים התומכים ביחידה העסקית לרישוי IP של יבמ, ובתפקיד זה ניסח יואב הסכמי רישיון פטנטים וניהל משא ומתן כמו הסכמי רישיונות צולבים (cross license agreements), רישיונות נוספים, וכן הסכמים למכירת פטנטים.

ליואב נסיון רב גם בתחומים נוספים הקשורים לקניין רוחני. למשל, הגבלים עסקיים, משאבי אנוש והקשר של תחומים אלו לקניין רוחני; ניהול משא ומתן של עסקאות בהן הקניין הרוחני מהווה חלק מהותי מהעסקה; ייעוץ למחלקות משפטיות וצוותי פיתוח בנושאי מדיניות IP; רישיונות קוד פתוח; פיקוח וניהול פורטוליו IP גדולים; פיקוח וניהול ליטיגציית IP; הנחיית סדנאות לממציאים (Patent harvesting and patent mining); וייעוץ בנושאים הקשורים לפטנטים חיוניים לסטנדטים (Standard Essential Patents – SEP) וניהול משא ומתן להסכמי רישיון פטנטים עם חברות שמחזיקות פטנטים SEP.

השכלה

אוניברסיטת חיפה, LL.M , שנת 2007
אוניברסיטת חיפה, LL.B , שנת 2002
אוניברסיטת חיפה, BSc. , שנת 2002

חברויות

לשכת עורכי הדין בישראל
אגודת עורכי הפטנטים בישראל